Przejdź do głównej zawartości

KRÓTKA HISTORIA ANDALUZJI - CZ. I


 Źródła pisane za pierwszą kulturę Półwyspu Iberyjskiego, umiejscowioną na terenach dzisiejszej Andaluzji, uznają Tartessos. Jej początki sięgają 900r.p.n.e. Rządzili nią królowie, jej wpływy obejmowały tereny wybrzeża Morza Śródziemnego, a bogactwo opierało się na handlu, wydobyciu metali i hodowli. To właśnie wątek hodowli pojawia się w micie o Herkulesie, który to wykradł woły jednemu z królów Tartessos. Ciekawostką jest też fakt, że recepturę na wytwarzanie słynnego później w Cesarstwie Rzymskim garum - rybiego przysmaku - zaczerpnięto właśnie stąd. W VIIIw. p.n.e. Andaluzja poddała się kolonizacji Fenicjan. VIw. z kolei to okres rozwoju kultury Turdetanów opierających się na spadku po Tartessos. Znów powrócili królowie, kwitło niewolnictwo. Rybacy dobrze znali Atlantyk. Religia Turdetanów opierała się na kulcie byka, udokumentowane są także ofiary z ludzi. 
Po II wojnie punickiej ( 219 - 201r .p.n.e.) na Półwysep Iberyjski zaczęli wkraczać Rzymianie. Przejęli oni od Kartaginy nazwę  Ispania  dodając z przodu H - słowo Hispania oznaczało "wyspę królików". Po dwóch wiekach wojen Rzymianie na dobre usadowili się na Półwyspie Iberyjskim. Między 27 a 14r. p.n.e. dokonano nowego podziału terytorium Hispanii na trzy prowincje. Tereny Andaluzji należały do obszaru Baetica - tutaj romanizacja poczyniła największe i najszybsze postępy. Od IIw. p.n.e. rozpoczęła się wielka emigracja z Italii do Hispanii. Powstawały pierwsze rzymskie osady i miasta: Italika,  Palma ( na Majorce), Kordoba, Lerida, Pampeluna (założona przez Pompejusza i nazwana Pompaleo), później Saragossa ( Cesaraugusta), Sewilla( Hispolis), Merida (Emerita). 
Pod koniec istnienia Republiki Rzymskiej ludność Hispanii liczyła około 6 milionów. Podobnie jak w innych miejscach, tak i tu, wielką część dochodów przeznaczano na rozwój infrastruktury - powstawały rzymskie drogi, mosty, akwedukty, rozwijało się rolnictwo (głównie uprawiano zboża, oliwki i winorośl); zapewniano także rozrywki dla ludu - powstawały więc amfiteatry.
W Betyce narodzili się wielcy Rzymianie - Cesarz Trajan ( 98-117r.), Hadrian ( 117 - 138r.), Seneka Starszy ( 4-65r. ) - filozof, wychowawca Nerona i jego siostrzeniec Marek Lukan - obaj zmuszeni przez Nerona do popełnienia samobójstwa. W IIw. na Półwysep Iberyjski prawdopodobnie z Afryki dotarło chrześcijaństwo. Zwolennicy nowej wiary uzyskali wolność wyznania w 313r. po przyjęciu chrześcijaństwa przez cesarza Konstantyna. Wraz z powolnym upadkiem Cesarstwa Rzymskiego do głosu dochodzili rdzenni mieszkańcy, a dobrze zorganizowane tereny Półwyspu stały się łakomym kąskiem dla ogólnie zwanych "barbarzyńskich najeźdźców". Pojawiły się łupieżcze wyprawy Germanów, a w kolejnych latach przybywali tam Wandalowie, Swewowie i inni. W 416r. tereny Hispanii złupili Wizygoci - wcześniej rozprawili się z Rzymem. Wizygoci zadomowili się na dwa wieki, tworząc swoje instytucje państwowe. W znaczący sposób rozprzestrzeniało się chrześcijaństwo, szczególnie w miastach wśród szlachty. Wizygoci początkowo byli wyznawcami arianizmu, ale z czasem dla dobra sprawy i ujednolicenia wyznania w państwie przeszli na katolicyzm. Czas panowania Wizygotów to powolny upadek. Maleje liczba ludności, zanika handel, wzrasta niewolnictwo i uzależnienie od kościoła. W VII wieku pojawiły się silne nastroje antyżydowskie - Żydzi przybyli do Hiszpanii w okresie Cesarstwa przywożeni jako niewolnicy, ale z czasem ich kontakty z resztą świata i zdolności handlowe doprowadziły do dużego wzbogacenia się. A młoda religia katolicka była bardzo nietolerancyjna. Tak więc państwo wizygockie było raczej słabe, nie wykształcił się silny, osobny naród hiszpański. Wizygoci stanowili około 10% ludności. Nauczanie ograniczało się do katedr i klasztorów. 
Język germański słabo przeniknął do języków miejscowych. Pozostały pewne ślady wpływów na architekturę i sztukę. 
Na przykład w późniejszym meczecie w Kordobie słynne biało- czerwone łuki w najstarszej części zostały wsparte na kolumnach pochodzących ze świątyń katolickich  z okresu Wizygotów. 
W okresie świetności  - VI wiek - królestwo wizygockie biło swoją monetę już bez wizerunku cesarza, rozwijała się stolica w Toledo, z Bizancjum zapożyczono ceremoniał królewski - szaty królewskie i tron. Nie udało się jednak stworzyć monarchii dziedzicznej, czego skutkiem były nieustanne miejscowe wojny, spiski, trucizna w użyciu itp., co w końcu doprowadziło do załamania się państwa Wizygotów.

Komentarze

  1. Andaluzja jest niesamowicie ciekawa jeśli chodzi o kulturę, historię, jak i jedzenie!

    OdpowiedzUsuń
  2. To prawda! Pozdrawiam życząc andaluzyjskich przygód!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

CASABLANCA - MECZET HASSANA II

    Casablanca to po wielokroć marokańskie naj...- największe miasto Maroka, największe miasto Maghrebu, największy port ( jeden z największych na świecie sztucznych portów - drugi po marokańskim Tangerze), centrum gospodarcze i finansowe, jedno z największych miast Afryki. Casablanca rozwinęła się bardzo szybko -  w XIXw. w najgorszym czasie dla miasta starą medynę zamieszkiwało podobno około 600 osób. Potem pod protektoratem Francji nastąpił  boom, cywilizacyjne salto. Dziś Casablanca ma 4 miliony policzonych mieszkańców. Dokładna liczba jest niemożliwa do ustalenia ze względu na olbrzymią ilość bezdomnych i mieszkańców slamsów.   Ale mimo tych naj...najszybsze  i najczęstsze skojarzenie to film " Casablanca", który  z miastem prócz nazwy nie miał nic wspólnego. Nie było tu ani portowej knajpy "U Ricka", nie było Humphreya Bogarta ani Ingrid Bergman. Oto siła kinematografii... Rick's Cafe jednak jest - skoro tylu turystów i miłośników filmu szukało kulto

SEWILLA cz.I. W SREBRZE I ZŁOCIE

TROCHĘ HISTORII Sewilla – stolica Andaluzji położona nad rzeką Guadalquivir, co z arabskiego znaczy "rzeka wielka". Wraz z Kordobą często nazywana jest patelnią Hiszpanii, gdyż latem nie rzadkie są temperatury przekraczające 50st.C.  Mimo, że miasto położone jest ponad 100km od morza, żeglowna rzeka sprawiła, że Sewilla była przez wieki ważnym portem. Stan ten trwał aż do XVIIw. Stopniowe zamulanie  i zwiększający się tonaż statków zatrzymały żeglowność rzeki. Pierwsza osada fenicka istniała tu już około 1000r.pn.e. Sewilla miała wielkie znaczenie  w czasach rzymskich. Dziś na przedmieściach istnieją ruiny miasta Italika, które było stolicą jednej ze starorzymskich prowincji – Betycji. Jest to najlepiej zachowana ruina rzymska na terenie Hiszpanii. Stad pochodzili cesarze Trajan i Hadrian. Po upadku cesarstwa miasto trafiło w ręce Wizygotów i powoli traciło swe znaczenie i pozycję.  W 712r. z rąk Wizygotów przejęli ją Maurowie , którzy na centrum kalifatu wybrali dużo

Marrakesz - Grobowce Saadytów. 200 lat tajemnicy.

Marakesz - jak wiele innych miejsc na świecie - też miał swój złoty wiek. Przypadł na lata 1524-1659, gdy rządy sprawowała dynastia Saadytów. Maroko zostało wtedy zjednoczone po rozbiciu dzielnicowym. Powstała silna armia i prężnie działająca administracja. Przywódca Ahmad al-Mansur był władcą, z którym liczono się w Europie. Wraz z królową angielską - Elżbietą I - planował podbój Hiszpanii. Niestety - złoty wiek nie trwał długo - po śmierci sułtana spadkobiercy popadli w spory, które osłabiły kraj. Dodatkowo przypałętała się epidemia dżumy. W 1660r. tron zajął sułtan Moulay Ismail - przedstawiciel dynastii Alawitów, która jest u władzy do dziś. Bogata przeszłość była mu nie w smak, postanowił więc zniszczyć wszelkie ślady po znienawidzonych poprzednikach. Jednak myśl  o unicestwieniu miejsc wiecznego spokoju wydała mu się świętokradztwem. Aby jednak pamiątki po wrogach nie widzieć - kazał grobowce zamurować na tyle skutecznie, że zapomniano o nich do 1917r. Wtedy latający nad Marak