Przejdź do głównej zawartości

DREZNO - MIASTO PODNIESIONE Z RUIN

STARE MIASTO - NOWE MIASTO
Drezdeńska starówka właściwie zniknęła w czasie nalotów dywanowych, które alianci skierowali na miasto w lutym 1945r.  Pozostały pojedyncze kamienice i jedna ściana z Kościoła Frauenkirche. Przez wiele lat Rynek pozostawał właściwie w stanie ruiny, wolne przestrzenie zabudowano "nowoczesnymi potworkami" - jak zresztą w wielu polskich miastach i miasteczkach. Dopiero w latach 90 XX-wieku podjęto decyzje o odbudowie, a właściwie budowie - w wielu wypadkach od podstaw - Starego nowego Miasta.
FRAUENKIRCHE
Cała bryła odnowionego kościoła jest prawie jednolita, biała. Po dokładniejszym przyjrzeniu się widać coś rzadko spotykanego - cały budynek wraz z kopułą i łączącym go dachem jest wykonany z takiego samego kamienia. W tej jasnej bryle odcinają się ciemne kawałki  - te są oryginalną pozostałością po przedwojennym kościele. Każdy kamienny blok został pieczołowicie przeanalizowany, tak aby odnalazł swe miejsce w budowli. Widać, że niewiele tego starego przetrwało. Płynna krzywizna dachu XVIII-wiecznej budowli zapowiada nadejście mody na faliste, miękkie linie mającej nadejść secesji.
Kościół jest najważniejszą protestancką budowlą sakralna w Niemczech.
NEUMARKT
Budynki o dużej wartości architektonicznej z dobrze zachowaną dokumentacją odbudowano 1:1. Są takie same jak przed wojną. Pozostałe puste miejsca wypełniły budynki o współczesnych fasadach, ale dopasowanych do swoich starszych sióstr. Za element łączący przyjęto kolor frontów, tak aby wszystko stanowiło spójną całość. 
ZWINGER - budowla z saskiej porcelany
Kompleks został wybudowany przez elektora saskiego i polskiego króla - Augusta Mocnego. Zajął miejsce dawnych fortyfikacji miejskich. Budowle prezentują styl rokoko - delikatne, filigranowe dekoracje przywodzą na myśl kruchość porcelany, którą produkowano w pobliskiej Miśni. 
W jednym ze skrzydeł - wybudowanym jako najmłodsze - mieści się galeria malarstwa. Wśród obrazów - Madonna Sykstyńska Rafaela rozsławiona przez kopiowane w tysiącach aniołki - putta z rudymi kędzierzawymi włoskami opierające bródki na dłoniach. 
PLAC TEATRALNY
OPERA SEMPERA
Barokowy budynek kształtem oddaje wnętrze budynku. Wejście dekoruje potężna barwna nisza podobna do teatralnej sceny.
HOFKIRCHE - KOŚCIÓŁ DWORSKI - KATEDRA ŚWIĘTEJ TRÓJCY
Późnobarokowy Kościół zbudowany przez Augusta III.
FÜRSTENZUG
Malowidło na ścianie budynku ograniczającego dziedziniec rezydencji królewskiej przedstawia królewski orszak. 100-metrowy pochód królów, hrabiów i książąt z osiemsetletniej historii Saksonii.
MIASTO ANIOŁÓW
Złote anioły zdobią szczyty drezdeńskich budowli, ale czasem schodzą na ziemię...
WYPATRZONE
Wzdłuż Łaby ciągną się Tarasy Brühla - promenada nazywana "Balkonem Europy". Zbudowano je na resztkach umocnień miejskich. Zaczynają się schodami ozdobionymi rzeźbami nazywanymi "Cztery Pory dnia".
Najmłodszy zabytek pozostawiony ku pamięci...

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

CASABLANCA - MECZET HASSANA II

    Casablanca to po wielokroć marokańskie naj...- największe miasto Maroka, największe miasto Maghrebu, największy port ( jeden z największych na świecie sztucznych portów - drugi po marokańskim Tangerze), centrum gospodarcze i finansowe, jedno z największych miast Afryki. Casablanca rozwinęła się bardzo szybko -  w XIXw. w najgorszym czasie dla miasta starą medynę zamieszkiwało podobno około 600 osób. Potem pod protektoratem Francji nastąpił  boom, cywilizacyjne salto. Dziś Casablanca ma 4 miliony policzonych mieszkańców. Dokładna liczba jest niemożliwa do ustalenia ze względu na olbrzymią ilość bezdomnych i mieszkańców slamsów.   Ale mimo tych naj...najszybsze  i najczęstsze skojarzenie to film " Casablanca", który  z miastem prócz nazwy nie miał nic wspólnego. Nie było tu ani portowej knajpy "U Ricka", nie było Humphreya Bogarta ani Ingrid Bergman. Oto siła kinematografii... Rick's Cafe jednak jest - skoro tylu turystów i miłośników filmu szukało kulto

SEWILLA cz.I. W SREBRZE I ZŁOCIE

TROCHĘ HISTORII Sewilla – stolica Andaluzji położona nad rzeką Guadalquivir, co z arabskiego znaczy "rzeka wielka". Wraz z Kordobą często nazywana jest patelnią Hiszpanii, gdyż latem nie rzadkie są temperatury przekraczające 50st.C.  Mimo, że miasto położone jest ponad 100km od morza, żeglowna rzeka sprawiła, że Sewilla była przez wieki ważnym portem. Stan ten trwał aż do XVIIw. Stopniowe zamulanie  i zwiększający się tonaż statków zatrzymały żeglowność rzeki. Pierwsza osada fenicka istniała tu już około 1000r.pn.e. Sewilla miała wielkie znaczenie  w czasach rzymskich. Dziś na przedmieściach istnieją ruiny miasta Italika, które było stolicą jednej ze starorzymskich prowincji – Betycji. Jest to najlepiej zachowana ruina rzymska na terenie Hiszpanii. Stad pochodzili cesarze Trajan i Hadrian. Po upadku cesarstwa miasto trafiło w ręce Wizygotów i powoli traciło swe znaczenie i pozycję.  W 712r. z rąk Wizygotów przejęli ją Maurowie , którzy na centrum kalifatu wybrali dużo

Marrakesz - Grobowce Saadytów. 200 lat tajemnicy.

Marakesz - jak wiele innych miejsc na świecie - też miał swój złoty wiek. Przypadł na lata 1524-1659, gdy rządy sprawowała dynastia Saadytów. Maroko zostało wtedy zjednoczone po rozbiciu dzielnicowym. Powstała silna armia i prężnie działająca administracja. Przywódca Ahmad al-Mansur był władcą, z którym liczono się w Europie. Wraz z królową angielską - Elżbietą I - planował podbój Hiszpanii. Niestety - złoty wiek nie trwał długo - po śmierci sułtana spadkobiercy popadli w spory, które osłabiły kraj. Dodatkowo przypałętała się epidemia dżumy. W 1660r. tron zajął sułtan Moulay Ismail - przedstawiciel dynastii Alawitów, która jest u władzy do dziś. Bogata przeszłość była mu nie w smak, postanowił więc zniszczyć wszelkie ślady po znienawidzonych poprzednikach. Jednak myśl  o unicestwieniu miejsc wiecznego spokoju wydała mu się świętokradztwem. Aby jednak pamiątki po wrogach nie widzieć - kazał grobowce zamurować na tyle skutecznie, że zapomniano o nich do 1917r. Wtedy latający nad Marak