STARE MIASTO - NOWE MIASTO

Drezdeńska starówka właściwie zniknęła w czasie nalotów dywanowych, które alianci skierowali na miasto w lutym 1945r. Pozostały pojedyncze kamienice i jedna ściana z Kościoła Frauenkirche. Przez wiele lat Rynek pozostawał właściwie w stanie ruiny, wolne przestrzenie zabudowano "nowoczesnymi potworkami" - jak zresztą w wielu polskich miastach i miasteczkach. Dopiero w latach 90 XX-wieku podjęto decyzje o odbudowie, a właściwie budowie - w wielu wypadkach od podstaw - Starego nowego Miasta.

FRAUENKIRCHE
Cała bryła odnowionego kościoła jest prawie jednolita, biała. Po dokładniejszym przyjrzeniu się widać coś rzadko spotykanego - cały budynek wraz z kopułą i łączącym go dachem jest wykonany z takiego samego kamienia. W tej jasnej bryle odcinają się ciemne kawałki - te są oryginalną pozostałością po przedwojennym kościele. Każdy kamienny blok został pieczołowicie przeanalizowany, tak aby odnalazł swe miejsce w budowli. Widać, że niewiele tego starego przetrwało. Płynna krzywizna dachu XVIII-wiecznej budowli zapowiada nadejście mody na faliste, miękkie linie mającej nadejść secesji.
Kościół jest najważniejszą protestancką budowlą sakralna w Niemczech.

NEUMARKT
Budynki o dużej wartości architektonicznej z dobrze zachowaną dokumentacją odbudowano 1:1. Są takie same jak przed wojną. Pozostałe puste miejsca wypełniły budynki o współczesnych fasadach, ale dopasowanych do swoich starszych sióstr. Za element łączący przyjęto kolor frontów, tak aby wszystko stanowiło spójną całość.
ZWINGER - budowla z saskiej porcelany
Kompleks został wybudowany przez elektora saskiego i polskiego króla - Augusta Mocnego. Zajął miejsce dawnych fortyfikacji miejskich. Budowle prezentują styl rokoko - delikatne, filigranowe dekoracje przywodzą na myśl kruchość porcelany, którą produkowano w pobliskiej Miśni.











W jednym ze skrzydeł - wybudowanym jako najmłodsze - mieści się galeria malarstwa. Wśród obrazów - Madonna Sykstyńska Rafaela rozsławiona przez kopiowane w tysiącach aniołki - putta z rudymi kędzierzawymi włoskami opierające bródki na dłoniach.

PLAC TEATRALNY

OPERA SEMPERA
Barokowy budynek kształtem oddaje wnętrze budynku. Wejście dekoruje potężna barwna nisza podobna do teatralnej sceny.


HOFKIRCHE - KOŚCIÓŁ DWORSKI - KATEDRA ŚWIĘTEJ TRÓJCY
Późnobarokowy Kościół zbudowany przez Augusta III.

FÜRSTENZUG
Malowidło na ścianie budynku ograniczającego dziedziniec rezydencji królewskiej przedstawia królewski orszak. 100-metrowy pochód królów, hrabiów i książąt z osiemsetletniej historii Saksonii.

MIASTO ANIOŁÓW
Złote anioły zdobią szczyty drezdeńskich budowli, ale czasem schodzą na ziemię...



WYPATRZONE





Wzdłuż Łaby ciągną się Tarasy Brühla - promenada nazywana "Balkonem Europy". Zbudowano je na resztkach umocnień miejskich. Zaczynają się schodami ozdobionymi rzeźbami nazywanymi "Cztery Pory dnia".

Komentarze
Prześlij komentarz