Przejdź do głównej zawartości

FOTOWYCIECZKI - LISTOPAD - CZAS WSPOMNIEŃ - KRAKOWSKI CMENTARZ ŻYDOWSKI NA MIODOWEJ

Żydowski kirkut w Krakowie na ul. Miodowej nazywany jest nowym cmentarzem, chociaż powstał w 1800r. W czasie II wojny światowej najpiękniejsze, wykonane z najlepszych materiałów nagrobki zostały wywiezione przez Niemców i oddane pod kamieniarską obróbkę. Zmieniły rolę...Mimo, że w 1903r. cmentarz został wpisany do rejestru zabytków, powojenne porządkowanie zaczęło się dopiero w 1957r. Każdy kolejny deszcz, wiatr i mróz zabierają ze sobą mikrony z kamiennych nagrobków, jako pierwsze znikają piękne symboliczne zdobienia...Według przepisów religijnych i ortodoksyjnych zwyczajów na nagrobkach żydowskich mogły pojawiać się dekoracje o motywach zaczerpniętych ze świata zwierząt - lwy, jelenie, niedźwiedzie, owce, ptaki i roślin - liście, kosze z owocami kojarzące się z rogami obfitości, winogrona. Często umieszczano także błogosławiące dłonie, menory, gasnące świece, dzban przelewający wodę życia, torę, książki, gwiazdę Dawida czy mojżeszowe tablice. Nie można było umieszczać wyobrażeń postaci ludzkich i aniołów.
Dłonie w geście błogosławieństwa stykające się kciukami i palcami wskazującymi z odchylonymi dwoma ostatnimi palcami pojawiają się na grobach kohenów - kapłanów, tzn. potomków arcykapłana Aarona. W synagogach mają oni prawo błogosławić wznosząc ręce w geście przedstawionym na nagrobku.
Misa, dzban i przelewana woda wskazują, że w miejscu tym spoczywa mężczyzna, potomek rodu Lewitów, którzy wraz z kohenami odprawiali ceremonie ofiarne - między innymi obmywali kohenom ręce przed błogosławieństwem.
Rzadko na nagrobkach uwidaczniana jest ręka - przedstawienia człowieka na nagrobkach są zakazane.
Częstym motywem są księgi, pojedyncze lub całe rzędy, zwrócone grzbietami do patrzącego, zamknięte, otwarte - są wyrazem uczoności i spełniania nakazu zgłębiania Tory czy Talmudu.
Zwój Tory jest znakiem większego zaawansowania w studiowaniu pisma.
Korona symbolizuje Torę, a dokładniej znajomość dziel religijnych, pobożność i wykształcenie, a zmarły był cenioną głową rodziny lub gminy.
Świeczniki pojawiają się na grobach kobiet, ponieważ to one zapalają szabasowe świece. Świece w menorach są często złamane na znak przerwanego życia.
Tablice dekalogu są znakiem przymierza zawartego z Bogiem na Synaju.
Wyobrażenia zwierząt są bardzo popularne i piękne. " Bądź silny jak lampart, lekki jak orzeł, rączy jak jeleń, potężny jak lew, aby wypełnić wolę Ojca swego w niebie" - tak głosi sentencja z Talmudu. Lew to znak pokolenia Judy, z którego swój ród wywodzą późniejsi Żydzi.
Jelen jest symbolem dążenia ku Bogu, pokonywania trudności.
Ptaki są popularnymi przedstawieniami na grobach kobiet - dusze pobożnych każdego ranka siadają na żywopłotach raju i śpiewają na chwałę Pana. Odlatujący ptak jest alegorią ulatującej duszy. Mniejsze ptaki to bliscy - dzieci pozostawione na Ziemi.
Orzeł jest symbolem miłości i opieki Boga nad ludem Izraela.
Świat zwierząt wzbogacają fantastyczne kompilacje zwierząt - gryfy, smoki i inne bestie. Wiele zwierząt umieszczano na nagrobkach w związku z imieniem lub nazwiskiem zmarłego, a także zgodnie z symboliką łączącą zwierzęta z kolejnymi miesiącami i znakami zodiaku.
   W starych księgach jednorożec symbolizuje doskonalenie duszy przez studia religijne.
Owoce przypominają składanie ofiary w Świątyni Salomona - lulaw, etrog i oliwę. Rogi obfitości, kosze owoców, wici, girlandy są zaczerpnięte ze sztuki świeckiej narodów, z którymi żyli Żydzi. Uznaje się je najczęściej za ornament, ale także daleką interpretację tematu drzewa życia. 
Złamany kwiat czy drzewo to jasny symbol końca życia. Podobnie jak drzewa puste - ptaki z tęsknotą zerkają na opuszczone sąsiednie drzewo.
Winogron oznacza lud Izraela, na nagrobku oznacza też owocną pracę i bogactwo duchowe.
Od XIXw. popularne stały się nagrobki mające formę złamanej kolumny bądź drzewa.
Na wielu nagrobkach symbole przenikają się i uzupełniają. Szkoda, że nikną, ale cóż, taka jest kolej rzeczy...Usłyszałam kiedyś, że żydowski nagrobek z czasem powinien się rozkruszyć, rozpaść i wniknąć w obieg materii...
   Art deco.
   Póki co, przynajmniej o niektórych nielicznych zmarłych jeszcze na Miodowej pamiętają...

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Marrakesz - Grobowce Saadytów. 200 lat tajemnicy.

Marakesz - jak wiele innych miejsc na świecie - też miał swój złoty wiek. Przypadł na lata 1524-1659, gdy rządy sprawowała dynastia Saadytów. Maroko zostało wtedy zjednoczone po rozbiciu dzielnicowym. Powstała silna armia i prężnie działająca administracja. Przywódca Ahmad al-Mansur był władcą, z którym liczono się w Europie. Wraz z królową angielską - Elżbietą I - planował podbój Hiszpanii. Niestety - złoty wiek nie trwał długo - po śmierci sułtana spadkobiercy popadli w spory, które osłabiły kraj. Dodatkowo przypałętała się epidemia dżumy. W 1660r. tron zajął sułtan Moulay Ismail - przedstawiciel dynastii Alawitów, która jest u władzy do dziś. Bogata przeszłość była mu nie w smak, postanowił więc zniszczyć wszelkie ślady po znienawidzonych poprzednikach. Jednak myśl  o unicestwieniu miejsc wiecznego spokoju wydała mu się świętokradztwem. Aby jednak pamiątki po wrogach nie widzieć - kazał grobowce zamurować na tyle skutecznie, że zapomniano o nich do 1917r. Wtedy latający nad Marak

SEWILLA cz.I. W SREBRZE I ZŁOCIE

TROCHĘ HISTORII Sewilla – stolica Andaluzji położona nad rzeką Guadalquivir, co z arabskiego znaczy "rzeka wielka". Wraz z Kordobą często nazywana jest patelnią Hiszpanii, gdyż latem nie rzadkie są temperatury przekraczające 50st.C.  Mimo, że miasto położone jest ponad 100km od morza, żeglowna rzeka sprawiła, że Sewilla była przez wieki ważnym portem. Stan ten trwał aż do XVIIw. Stopniowe zamulanie  i zwiększający się tonaż statków zatrzymały żeglowność rzeki. Pierwsza osada fenicka istniała tu już około 1000r.pn.e. Sewilla miała wielkie znaczenie  w czasach rzymskich. Dziś na przedmieściach istnieją ruiny miasta Italika, które było stolicą jednej ze starorzymskich prowincji – Betycji. Jest to najlepiej zachowana ruina rzymska na terenie Hiszpanii. Stad pochodzili cesarze Trajan i Hadrian. Po upadku cesarstwa miasto trafiło w ręce Wizygotów i powoli traciło swe znaczenie i pozycję.  W 712r. z rąk Wizygotów przejęli ją Maurowie , którzy na centrum kalifatu wybrali dużo

JESIEŃ W CZESKICH SKALNYCH MIASTACH - TEPLICKIE SKAŁY I ADRSPACH

Skalne Miasta leżą tuż za czeską granicą, którą w okolicach Wałbrzycha można przekroczyć paroma przejściami - w zależności od tego, które wybierzemy, możemy dotrzeć do bliższego Adrspach lub położonych nieco dalej Teplic. Oba skalne kompleksy są połączone, więc wybierając się na całodniową wycieczkę można odwiedzić jeden i drugi. Znaczącym udogodnieniem jest kursująca przy parku krajobrazowym kolejka - można więc zostawić samochód na parkingu przy wybranym skalnym mieście, pokonać trasę, wyjść  w drugim i na parking wrócić pociągiem. Robi się z tego bardzo miła wycieczka, szczególnie gdy trafi się na sprzyjająca pogodę. Nie ma co więcej pisać, zapraszam na oglądanie.  Rozpoczęliśmy od strony Adrspach. Tutaj zaczynamy od spaceru wokół jeziorka, które samo w sobie wielkie nie jest, no ale gdy pogoda sprzyja i taka piękna jesień, to trudno stąd odejść, bo z każdym krokiem ciśnie się na usta nowe ach...Zdjęcia oddają jakąś część urody tego miejsca. Potem udajemy