Przejdź do głównej zawartości

SPACERY PO PARYŻU - LA DEFENSE

 
Paryż - jak wszystkie wielkie miasta - cierpi na brak miejsca. Ciasno ubita tkanka miejska rzadko pozwala na budowanie nowych obiektów. Trzeba by coś wyburzyć...Ale co można wyburzyć w Paryżu?
Na obrzeżach miast wznosi się nowe osiedla - sypialnie i zwykli mieszkańcy muszą się godzić z tym, że do centrum jadą godzinę lub dwie. W połowie ubiegłego wieku w Paryżu brakowało szczególnie powierzchni biurowych dla lawinowo rosnącej ilości firm i przedsiębiorstw. Wybrano to miejsce i podjęto decyzję o budowie dzielnicy XXIw. - La Defense.
Kompleks ma swój początek na esplanadzie zwanej Niskim Placem - Place Basse. Stąd w dwie strony rozlega się widok w przeszłość i w przyszłość. Jesteśmy bowiem na tzw. Paryskiej Osi Historycznej - prostej nitce biegnącej od Luwru poprzez ogrody Tuileries, Place de la Concorde, Pola Elizejskie z Łukiem Triumfalnym aż do La Defense. Słynna oś uznana za najpiękniejszą perspektywę uliczną świata została wpisana na listę UNESCO. CHCESZ LEPIEJ POZNAĆ PARYSKĄ OŚ HISTORYCZNĄ - ZAJRZYJ TU
Widoki na okolicę można podziwiać znad basenu artysty Takisa. W dno zbiornika wbito 49 prętów. Na ich końcach przytwierdzono kolorowe, abstrakcyjne kształty odbijające się w wodzie i eksponujące się na niebie.
Pierwszym, wybudowanym w 1958r. obiektem, była biała muszla (CNIT) - potężny betonowy dach uznaje się do dziś za rekordzistę w kwestii nośności - dotyka podłoża tylko w trzech punktach. Każdy nowatorski projekt znajduje zawsze entuzjastów i przeciwników. Jedni nazywali muszlę nowoczesną katedrą, inni cyrkowym namiotem. Wyremontowana w 2008r. pozostanie jako symbol nowoczesności. 
Od lat 60-tych zaczęły rosnąć w niebo wieżowce. Te pierwsze, może już niezbyt wygodne i nowoczesne zostają powoli wyburzane, a na ich miejsce wznosi się kolejne - wyższe, bardziej zaawansowane technologicznie. Niektóre mają nazwy od mieszczących się w nich firm, inne otrzymują imiona - np. Cœur de Defense - Serce Defense.
Wieżowce pokryte są błyszczącymi, lustrzanymi powłokami. Przeglądają się w sobie nawzajem, odbijają słońce i niebo. 
Główny plac dostępny dla pracowników okolicznych biur, mieszkańców i turystów jest cichym, spokojnym miejscem. W La Defense ruch uliczny ukryto pod placem - tam przebiega plątanina ulic i nitki metra. Przy placu jest wielkie centrum handlowe Quatre Temps. Ustawiły się przed nim Dwie fantastyczne osoby - wielka poliestrowa rzeźba hiszpańskiego artysty Joana Miro.
Esplanady La Defense są "salonem artystycznym pod chmurką". Trzeba się bacznie rozglądać, bo nowoczesne rzeźby, instalacje znalazły tu swoje spokojne nisze. Może nie takie spokojne, bo wciąż ktoś robi sobie z nimi zdjęcia...A jest ich tu podobno osiemdziesiąt. Kciuk - 12-metrowa, 6-tonowa rzeźba z brązu Baldacciniego wyrasta spod powierzchni ziemi pokazując podziw dla otoczenia. Ma uwieczniać twórcę.
Basen Yaacova Agama daje ochłodę i kolorowy obrazek - dno i zaokrąglone boki pokryte są kolorowymi pasmami ceramiki.
Centralne miejsce La Defense zajmuje Grande Arche - Wielki Łuk Braterstwa. Jest wielki - na oko widać...Ale jego ogrom lepiej uświadamia fakt, że w świetle łuku zmieściłaby się katedra Notre Dame. Ma 110m wysokości, dodatkowo stoi na wzgórzu. Wybudowano go w latach 1984-1989 wg projektu Duńczyka Otto von Spreckensen'a. Inauguracja odbyła się 14 lipca 1989r., w dwóchsetletnią rocznicę wybuchu Rewolucji Francuskiej. Boczne ściany to nie tylko podpory, mieszczą się tam biura, instytucje i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Pod łukiem na wysokich schodach gromadzą się tłumy turystów, młodzieży i pracownicy robiący sobie przerwę. Stąd można obserwować panoramę La Defense, a po przejściu na drugą stronę - zachody słońca nad Paryżem.
La Defense wciąż będzie się zmieniał, póki co promuje się artystyczne projekty, śmiałość i pomysłowość. Dlatego miejsce to jest nie tylko centrum biznesu, ale i nowoczesnej, odważnej architektury. Oby tak pozostało.





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Marrakesz - Grobowce Saadytów. 200 lat tajemnicy.

Marakesz - jak wiele innych miejsc na świecie - też miał swój złoty wiek. Przypadł na lata 1524-1659, gdy rządy sprawowała dynastia Saadytów. Maroko zostało wtedy zjednoczone po rozbiciu dzielnicowym. Powstała silna armia i prężnie działająca administracja. Przywódca Ahmad al-Mansur był władcą, z którym liczono się w Europie. Wraz z królową angielską - Elżbietą I - planował podbój Hiszpanii. Niestety - złoty wiek nie trwał długo - po śmierci sułtana spadkobiercy popadli w spory, które osłabiły kraj. Dodatkowo przypałętała się epidemia dżumy. W 1660r. tron zajął sułtan Moulay Ismail - przedstawiciel dynastii Alawitów, która jest u władzy do dziś. Bogata przeszłość była mu nie w smak, postanowił więc zniszczyć wszelkie ślady po znienawidzonych poprzednikach. Jednak myśl  o unicestwieniu miejsc wiecznego spokoju wydała mu się świętokradztwem. Aby jednak pamiątki po wrogach nie widzieć - kazał grobowce zamurować na tyle skutecznie, że zapomniano o nich do 1917r. Wtedy latający nad Marak

SEWILLA cz.I. W SREBRZE I ZŁOCIE

TROCHĘ HISTORII Sewilla – stolica Andaluzji położona nad rzeką Guadalquivir, co z arabskiego znaczy "rzeka wielka". Wraz z Kordobą często nazywana jest patelnią Hiszpanii, gdyż latem nie rzadkie są temperatury przekraczające 50st.C.  Mimo, że miasto położone jest ponad 100km od morza, żeglowna rzeka sprawiła, że Sewilla była przez wieki ważnym portem. Stan ten trwał aż do XVIIw. Stopniowe zamulanie  i zwiększający się tonaż statków zatrzymały żeglowność rzeki. Pierwsza osada fenicka istniała tu już około 1000r.pn.e. Sewilla miała wielkie znaczenie  w czasach rzymskich. Dziś na przedmieściach istnieją ruiny miasta Italika, które było stolicą jednej ze starorzymskich prowincji – Betycji. Jest to najlepiej zachowana ruina rzymska na terenie Hiszpanii. Stad pochodzili cesarze Trajan i Hadrian. Po upadku cesarstwa miasto trafiło w ręce Wizygotów i powoli traciło swe znaczenie i pozycję.  W 712r. z rąk Wizygotów przejęli ją Maurowie , którzy na centrum kalifatu wybrali dużo

JESIEŃ W CZESKICH SKALNYCH MIASTACH - TEPLICKIE SKAŁY I ADRSPACH

Skalne Miasta leżą tuż za czeską granicą, którą w okolicach Wałbrzycha można przekroczyć paroma przejściami - w zależności od tego, które wybierzemy, możemy dotrzeć do bliższego Adrspach lub położonych nieco dalej Teplic. Oba skalne kompleksy są połączone, więc wybierając się na całodniową wycieczkę można odwiedzić jeden i drugi. Znaczącym udogodnieniem jest kursująca przy parku krajobrazowym kolejka - można więc zostawić samochód na parkingu przy wybranym skalnym mieście, pokonać trasę, wyjść  w drugim i na parking wrócić pociągiem. Robi się z tego bardzo miła wycieczka, szczególnie gdy trafi się na sprzyjająca pogodę. Nie ma co więcej pisać, zapraszam na oglądanie.  Rozpoczęliśmy od strony Adrspach. Tutaj zaczynamy od spaceru wokół jeziorka, które samo w sobie wielkie nie jest, no ale gdy pogoda sprzyja i taka piękna jesień, to trudno stąd odejść, bo z każdym krokiem ciśnie się na usta nowe ach...Zdjęcia oddają jakąś część urody tego miejsca. Potem udajemy